Szeptember 16., hétfő 18 óra
A 23 éves Irodalmi Jelen fennállása alatt a vallási ünnepkörökre hangsúlyosan figyel, de az istenes líra nemcsak ilyen alkalmakkor található meg a folyóirat hasábjain. Az én Istenem – a kortárs irodalom istenképe című pódiumműsor célja, hogy a folyóiratban rendszeresen publikáló szerzők istenképét eljuttassák az olvasókhoz.
Zorkóczy Zenóbia Irodalmi Jelen-díjas egyéni előadóművész közreműködésével olyan műsort mutatnak be, amelyhez az akadémikus közegtől a hétköznapi emberig bárki tud érzelmileg kapcsolódni, gazdagodik, épül általa, a szépséghez, a teljességhez viszi közelebb.
Fellép Sántha Attila költő, író.
Szeptember 17., kedd 18 óra
Magyar-török kapcsolódások éve, dr. Szilágyi Szilárd egyetemi adjunktus, Hungarológia, Bukarest: A közép ázsiai és szibériai türk népek eposzai és a magyar népmesék c. előadása. A szerző 1999-ben egyetemi diplomát szerzett a Bukaresti Egyetem Idegen nyelvek és Irodalmak Karán, 2007-ben doktori fokozatot az Ankarai Egyetemen (Törökország) török irodalom tanszékén.
A török nyelveket beszélő népek hőskölteményeiről, eposzairól és epikus hagyományáról a magyarok keveset tudnak, annak ellenére, hogy nagyon sok a közös vonás és motívum a legarchaikusabb magyar népmesékkel és mondákkal.
Annak ellenére, hogy az eposzok az iszlámra áttért török népeknél is nagy népszerűségnek örvendenek, az új vallás igyekezett az ősi hit elemeit kiirtani ezekből, több-kevesebb sikerrel. Az előadás bemutatja ezt az érdekes hagyományt, és a legarchaikusabb eposzoknak a magyar népmesékkel közös elemeit, motívumait.
Szeptember 18., szerda 17 óra
Vendégünk Vida Gábor író, szerkesztő, a Látó című szépirodalmi folyóirat főszerkesztője. A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Bölcsészkarán, 1994-ben szerzett magyar–francia szakos diplomát. Marosvásárhelyen él, a Látó Szépirodalmi Folyóirat próza rovatának szerkesztője.
Bemutatjuk a szerző Senkiháza – Erdélyi lektűr című kötetét. Vida Gábor új regénye eddig ismeretlen látószögből, ironikus lendülettel beszél el azonosságokról és különbségekről egy jellegzetes 20. századi, közép-kelet-európai históriát, amely félig magyar és félig román, de leginkább, amint azt az alcím is jelzi: egészen erdélyi.
A szerzővel Ambrus Attila, a Brassói Lapok főszerkesztője beszélget.
Szeptember 19., csütörtök 18 óra
Csutak Levente képzőművész Életfa című egyéni kiállításának megnyitója.
Bemutatja dr. Deák Ferenc Lóránd művészettörténész.
Csutak Levente 1940. október 13-án született Kovásznán. A Marosvásárhelyi Művészeti Líceum elvégzése után Kolozsváron a Ion Andreescu Művészeti Egyetemen szerez rajztanári diplomát. Tanári pályáját Nagyszebenben kezdi, majd 1968-ban kerül Brassóba, ahol, nyugdíjazásáig (2000) a Brassói Lapok munkatársa, grafikai szerkesztője, a BL hasábjain jelennek meg képzőművészeti kritikái, esszéi.
A rendezvények szervezője: Házy Bakó Eszter, 0740420638