Ünnepi kiállítás a 80. éves Miklosovits László tiszteletére

Szeptember 29-ig látható a kolozsvári Művészeti Múzeum emelet termében az a jubileumi kiállítás, amellyel a nyolcvanéves magyarországi képzőművész, Miklosovits László több évtizedes alkotói munkásságát mutatja be. 


Lucian Nastasa-Kovács, a múzeum igazgatója a kiállítás megnyitóján elmondta: nem tud betelni a kiállított képzőművészeti alkotásokkal. Szabó Zsolt, a Kolozsvár Társaság elnöke felszólalásában arról is emlékezett, hogy több évtizede ismeri Miklosovits László munkásságát, sőt tíz évvel ezelőtt közreműködött annak a Gyökerek című kiadványnak a megjelentetésében, amellyel a hetvenéves művészt köszöntötték, illetve mutatták be alkotásainak egy részét. Szabó Zsolt főleg Miklosovits versillusztrációit emelte ki, mivel a képzőművész másként látja és érti az írók-költők világát, ennek érdekében sajátos kifejezésmódot, nyelvezetet valósított meg. Az elmúlt évtizedekben Miklosovits már többször állított ki Erdélyben, illetve Kolozsváron. Munkásságát értékelték a Korunkban és a Művelődésben megjelent tanulmányok is. Széman Péter, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) elnöke kifejtette: több mint három évtizede fedezte fel Miklosovits László művészi világát, majd visszaemlékezett arra, amikor a művész a szilágysomlyói Báthory István Alapítvány meghívására kiállított Szilágysomlyón.

Miklosovits Lászlót elkísérte a jubileumi kiállításra lakhelyének, a magyarországi Albertirsa városnak a küldöttsége. Nagy Mercedes, Albertirsa város erdélyi származású alpolgármestere elmondta: kolozsvári egyetemi hallgatóként mindig is csodálta a Bánffy-palota impozáns épületét.

Miklosovits László versillusztrációi kapcsán azt értékelte, hogy a képzőművészeti alkotás „fogyaszthatóvá teszi a verseket és a grafikákat is”. Iacob Attila művészettörténész a több évtizedes munkákat illetően kiemelte: számára Miklosovits illusztrációi teszik érdekessé az irodalmi alkotást, és több olyan műve van, amely az irodalmi mű illusztrációja gyanánt fenn fog maradni. Zárszóként a művész az emberi kapcsolatok, barátságok fontosságát hangsúlyozta, mert ezek mindig ösztönzőleg hatottak rá. Miklosovits László (Zalaegerszegen született 1944. június elsején) festő, kép- és tervező- grafikus Budapesten, a Képző- és Iparművészeti Gimnáziumban tanult, Ujváry Lajos tanítványaként. Több hetilapban és folyóiratban jelennek meg illusztrációi. Kép- és tervezőgrafikusként egyaránt tevékenykedik, neves könyvtervező és illusztrátor. A Kortárs művészek lexikona szerint „művészetét bravúros rajztudás, a felület aprólékos kidolgozottsága, ugyanakkor a lényeg tömör kifejezése jellemzi.” Munkássága több rétegből tevődik össze: a pontos, néhány vonalra csupaszított, koncentrált kifejezéstől a finoman, részletesen megmunkált rajzokig, a monumentális pozitív-negatív formákkal operáló, jelképes egyedi grafikákig, a különböző technikákat alkalmazó (linó, karc-) nyomatokig terjed. 1967 óta Pest megyében, Albertirsán él, aktívan részt vesz a megye képzőművészeti életében. Az évtizedek során számos egyéni kiállítása volt, többek között magyarországi és erdélyi, valamint külföldi városokban: Cegléd, Nagykőrös, Kolozsvár, Kassa, Nagyszalonta, Zalaegerszeg, Nagyvárad, Pozsony, Budapest, Szilágysomlyó, Veszprém, Firenze, Róma, Tarquinia stb. Munkásságát számos díjjal jutalmazták, kitüntetéssel ismerték el.

N.-H. D. Szabadság, 2024. szeptember 14.